Tamiya 61073 Douglas A-1J Skyraider U.S. Air Force 1/48 Scale Model Kit
SKU code: 61073-000
Make 4 interest-free payments of $11.25 fortnightly and receive your order now.
|
1/48 Aircraft Series No.73
Length: 248mm. Image shows assembled and painted model. |
| Originally designed as a carrier-borne attack aircraft, the Skyraider eventually had a distinguished career which spanned over thirty years. The A-1J variant which was introduced in 1956 equipped the U.S. Air Force, which employed it as an escort for search and rescue helicopters as well as in the normal ground attack role. Distinctive features of the USAF version such as the various antennas on the fuselage have been accurately reproduced and the kit includes an impressive arsenal of bombs, rocket pods, and gun pods with which to arm the model. One pilot figure and two marking options are also included. |
| SKU | 61073-000 |
| Barcode # | 4950344992508 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.010000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 60313 Aircraft Grumman F-14A Tomcat? "Black Knights" 1/32 Scale Model Series no.13
$219.99
HobbyBoss 81779 "Hurricane" Mk.II C/TROP 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $39.59
ICM 48399 US Aerial Target Drones 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $41.40
More info(11).jpg)