Tamiya 61057 Heinkel He 219 A-7 Uhu 1/48 Scale Model Kit
SKU code: 61057-000
Make 4 interest-free payments of $14.75 fortnightly and receive your order now.
|
1/48 Aircraft Series No.57
Length: 355.2mm. Image shows assembled and painted model. |
| The He 219 was arguably the Luftwaffe's best nightfighter during WWII and was notable for an extraordinary debut mission in June 1943 when a prototype shot down five RAF Lancaster bombers. This kit depicts the final production variant, the A-7, which was equipped with DB 603G engines for improved high-altitude performance. Distinctive features such as the slim fuselage, greenhouse-style canopy, and tricycle landing gear are all accurately reproduced. The cockpit interior even features an integrated nose weight to ensure the model stays balanced when displayed. Two crew figures and three marking options are also included. |
| SKU | 61057-000 |
| Barcode # | 4950344992461 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.008750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 05823 Fairey Fulmar MK.II 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $69.29
Tamiya 61042 North American P-51B Mustang? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.42
$31.99
Eduard Red Tails & Co. Dual Combo 1/48 Scale - Limited edition
Now $99.00
ICM 48399 US Aerial Target Drones 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $34.19
More info.jpg)