Tamiya 61061 Vought F4U-1D Corsair 1/48 Scale Model Kit
SKU code: 61061-000
Make 4 interest-free payments of $7.50 fortnightly and receive your order now.
|
1/48 Aircraft Series No.61
Length: 205mm. Image shows assembled and painted model. |
| The F4U Corsair was a formidable combination of speed and firepower and was the mount of numerous aces during WWII. This kit depicts the F4U-1D variant, which was first deployed aboard U.S. Navy aircraft carriers in April 1944. Distinctive features such as the higher pilot seat position, taller tailwheel, and wider propeller blades have been accurately reproduced, and the model may also be assembled with wings folded. A pilot figure, drop tanks, and two types of canopy windshield are included together with markings for three aircraft flown by U.S. aces. |
| SKU | 61061-000 |
| Barcode # | 4950344992485 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.008750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 05823 Fairey Fulmar MK.II 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $69.29
Tamiya 61042 North American P-51B Mustang? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.42
$31.99
Eduard Red Tails & Co. Dual Combo 1/48 Scale - Limited edition
Now $99.00
ICM 48399 US Aerial Target Drones 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $34.19
More info(9).jpg)