Revell 1468 AC-119K Stinger 1:72 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 1468S
Make 4 interest-free payments of $19.25 fortnightly and receive your order now.
SUPER DECALS SHEET FOR 4 VERSIONS - COLORS INSTUCTION SHEET
The heavy transport-plane Fairchild C-119 served the US-Air Force as a basis for a conversion to a «flying gunship»,. This special construction was especially used in Vietnam for night missions against Vietcong supply lines and troop concentrations. The version AC-119 K was especially effective against truck due to its two 20mm guns and four 7,62mm mini-guns. A further version, the AC-119 G, had lighter armament. Two additional jet engines were mounted to enable the plane to take off from short runways fully loaded with ammunition. With the entry into service of the more powerful AC-130H these aircraft were progressively handed over to the South Vietnamese air force which used them until the fall of the Saigon government.
Type Bombers and reconnaissance aircrafts
Period Vietnam
Country United States
SKILL 3
Model Dim. 32,4 cm
| SKU | 1468S |
| Barcode # | 8001283014687 |
| Brand | Italeri |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.015600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 60748 Supermarine Spitfire Mk.I 1/72 Scale Model War Bird Collection no.48
$18.99
ICM 48322 B-26B Marauder with USAAF Pilots and Ground Personnel 1/48 Scale Plastic Model Kit
$148.99
Tamiya 60789 Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony) 1/72 Scale Model Warbird Collection No.89
$33.99
More info