Tamiya 61030 Japan Air Self-Defense Force F-15J Eagle 1/48 Scale Model Kit
SKU code: 61030-000
Make 4 interest-free payments of $10.00 fortnightly and receive your order now.
|
1/48 Aircraft Series No.30
Length: 405mm. Image shows assembled and painted model. |
| This model depicts the F-15J Eagle, which has been the main fighter aircraft of the Japan Air Self Defense Force since it was introduced into service in 1982. Cockpit, radar, and metal landing gear leg details give the model heightened realism. Parts for external fuel tanks, Sidewinder, and Sparrow missiles are included to depict a fully-loaded Eagle. Six marking options for aircraft from various JASDF units are also included. |
| SKU | 61030-000 |
| Barcode # | 4950344992423 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.008750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info(26).jpg)