Academy 12534 McDonnell Douglas F/A-18C Hornet “VFA-82 Marauders” Special Edition 1/72 Scale Plastic Model Kit
SKU code: ACA-12534
Make 4 interest-free payments of $11.50 fortnightly and receive your order now.
Build an icon of modern US Navy aviation with the Academy 1/72 F/A-18C Hornet in striking “VFA-82 Marauders” markings. Known for its speed, agility, and multi-role capability, the F/A-18C played a major role in operations including the Gulf War and Operation Enduring Freedom.
This special edition kit delivers an accurate and highly detailed replica of the legendary Hornet, complete with exclusive VFA-82 squadron decals. With crisp surface detail and realistic armament options, it’s an excellent addition for both experienced modellers and enthusiastic collectors.
Features
- 1/72 scale plastic model kit
- F/A-18C Hornet in VFA-82 “Marauders” livery
- Special edition with unique squadron decals
- Detailed cockpit and ejection seat
- Realistic weapons and underwing pylons
- Optional open or closed canopy
- Accurate colours and markings
- Crisp panel lines and precise fit
Add a proven combat aircraft to your collection with this impressive Special Edition Hornet.
| SKU | ACA-12534 |
| Barcode # | 8809258925163 |
| Brand | Academy |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.005950000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 02893 De Havilland Wasp F.1 Fighter Jet 1/48 Scale Plastic Model Kit
$56.99
ICM 48196 Ki-21-Ia 'Sally' Japanese Heavy Bomber 1/48 Scale Plastic Model Kit
$102.99
Hong Kong Models B-25H Mitchell Gunships over CBI 01E037 1/32 Scale Plastic Model Kit
$295.00
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
$29.99
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
$51.99
More info