Tamiya 35209 German Pz.Kpfw. IV Ausf.H Early Version 1/35 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 35209-000
Make 4 interest-free payments of $11.50 fortnightly and receive your order now.
|
Length: 200mm Image shows finished model. |
||||
|
During WWII, the most important tank used by German forces throughout the entire conflict, and also the most produced was the Pz.Kpfw.IV. This is a 1/35 scale plastic assembly model kit of the German Pz. Jpfw. IV Ausf.H Early Version which is generally regarded as the definitive model of the Pz.Kpfw.IV tanks. The model accurately depicts the tank with its powerful 48 caliber 75mm gun and Sch?rzen that surrounded the tank sides and turret. The kit includes two kinds of hull front plates and sprocket wheels to allow you to create a model from different dates of production. Also included is a tank commander figure wearing a winter issue jacket. Download Instruction Tamiya Pz Kpfw Iv Ausf. H Early Version 35209 |
||||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
| SKU | 35209-000 |
| Barcode # | 4950344995615 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.009963000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 32528 Cromwell Mk.IV British Cruiser Tank Mk.VIII, A27M 1/48 Military Miniature Series No.28
$36.99
Tamiya 35157 U.S. Marine M60A1 w/Reactive Armor Tank 1/35 Scale Model
$43.99
ForeArt 2002 M109A7 Paladin Self-Propelled Howitzer 1/72 Scale Plastic Model Kit
$42.99
AFV Club 35122 Centurion MK 5/2.6 (Nato) 1/35 Scale Model Plastic Kit
$62.99
More info




