Tamiya West German Leopard A4 Main Battle Tank; Scale 1:35
SKU code: 35112-000
Make 4 interest-free payments of $7.50 fortnightly and receive your order now.
Tamiya 1:35 West German Leopard A4 Tank Kit
Description:
The Leopard tank with a combat weight of 40 tons, main armament of a 105 mm gun and maximum road speed of 65km/h is rated as one of the strongest tanks in the world with excellent fire power, protection and mobility. As a main battle tank, it is being used in seven countires including West Germany, Holland, Italy and Belgium.
Features:
- Scale: 1/35
- Detailed assembly and painting instructions included.
- Highly detailed 1/35th scale plastic kit for static display.
| SKU | 35112-000 |
| Barcode # | 4950344992690 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.004536000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35368 JGSDF Light Armored Vehicle (LAV) 1/35 Scale Model
Now $54.89
Tamiya 32528 Cromwell Mk.IV British Cruiser Tank Mk.VIII, A27M 1/48 Military Miniature Series No.28
$36.99
Tamiya 35335 German Self-Propelled Heavy Anti-Tank Gun Nashorn 1/35 Scale Military Miniature Series
$89.99
Tamiya 35157 U.S. Marine M60A1 w/Reactive Armor Tank 1/35 Scale Model
$43.99
Tamiya 35209 German Pz.Kpfw. IV Ausf.H Early Version 1/35 Scale Plastic Model Kit
$45.99
ICM 35113 Krankenpanzerwagen Sd.Kfz.251/8 Ausf.A 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
More info