Spektrum SX108 Micro Metal Gear Analog Servo
SKU code: SPMSSX108
Make 4 interest-free payments of $6.75 fortnightly and receive your order now.
The Spektrum SX108 Micro Metal Gear Servo is a compact, durable servo designed for steering in micro and mini RC vehicles. It is also well suited to utility functions such as 2-speed transmissions and dig systems.
Featuring a full metal gear drivetrain, dual bearing output support and smooth coreless motor operation, the SX108 delivers strong performance in a small package. With up to 41.8 oz-in of torque and 0.08 sec/60° speed at 6V, it is a reliable upgrade or replacement servo for small-scale surface models.
Includes
- SX108 Micro Metal Gear Servo
Features
- 20T spline micro servo
- Full metal gear drivetrain
- Dual bearing output support
- Coreless motor
- 41.8 oz-in torque rating at 6V
- 0.08 sec/60° speed at 6V
- Cable length: 55mm from case to end of plug
Specifications
Maximum Servo Torque: 34.9 oz-in at 4.8V / 41.8 oz-in at 6V
Product Height: 22mm
Product Length: 23mm
Product Width: 12mm
Product Weight: 10g
Servo Size Category: Mini / Micro
Servo Type: Analog
Spline Count: 20T
| SKU | SPMSSX108 |
| Barcode # | 0605482167267 |
| Brand | Spektrum |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000504000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info