Revell M24 Chaffee Light Tank Model; Scale 1:76
SKU code: 03323
Make 4 interest-free payments of $5.75 fortnightly and receive your order now.
The M24 Chaffee was mainly used by the US Army in the reconnaissance units during World War II. With its two 148 HP Cadillac engines, it was fast enough to pull away from enemy contact in time. However, should a fight break out, he could defend himself effectively with his 7.5 cm cannon.
- vinyl chain
- height-adjustable cannon
- rotating tower
- Diorama plate with road sign and sand bags
Scope of delivery:
plastic model kit (not assembled) Illustrated, multilingual building instructions, decals
| SKU | 03323 |
| Barcode # | 4009803033235 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Grille 30-30.5cm (Grw) L/16 Morser ?BAR (BEAR) Tank 1/35 Model Kit 09535
Now $53.99
Tamiya 35210 British Infantry Tank Mk.IV Churchill Mk.VII 1/35 Scale Model Military Miniature Series
Now $38.69
HobbyBoss 84810 Russian KV-1(model 1941)KV small turret tank 1/48 Scale
Now $22.05
ICM 35113 Krankenpanzerwagen Sd.Kfz.251/8 Ausf.A 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $80.10
Tamiya 35146 German Heavy Tiger I Late Version 1/35 Scale Model
Now $51.29
Tamiya 35282 French Battle Tank B1 bis 1/35 Scale Military Miniatures Series No.282
Now $77.40
Tamiya 35368 JGSDF Light Armored Vehicle (LAV) 1/35 Scale Model
Now $54.89
More info