Tamiya British Infantry Tank Mk.IV Churchill Model; Scale 1:35
SKU code: 35210-000
Make 4 interest-free payments of $10.75 fortnightly and receive your order now.
|
1/35 Military Miniature Series No.210
Length: 210mm. Image shows finished model. |
| This is a 1/35 scale plastic assembly kit model of the British Infantry Tank Mk.IV Churchill Mk.VIII. Introduced at the end of 1943, the tank demonstrated its worth during the Normandy invasion while supporting Allied infantry units. The traditional form of the tank, including the unique suspension system with multiple small road wheels, has been faithfully reproduced. In addition, the kit comes with figures which depict a commander, gunner, driver, and a farmer. Abundant accessories such as a cart and milk cans are also included to create a simple diorama. |
| SKU | 35210-000 |
| Barcode # | 4950344995622 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.010000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35345 German Tank Panther Ausf.D 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.345
$72.99
Tamiya 32528 Cromwell Mk.IV British Cruiser Tank Mk.VIII, A27M 1/48 Military Miniature Series No.28
$36.99
Tamiya 35157 U.S. Marine M60A1 w/Reactive Armor Tank 1/35 Scale Model
$43.99
Tamiya 35254 U.S. Medium Tank M26 Pershing (T26E3) 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.254
$56.00
More info
