TRAXXAS 7046R: 7046-R Spur Gear 50T 50-T/Tooth
SKU code: 7046R
Make 4 interest-free payments of $2.00 fortnightly and receive your order now.
This is the 50 TOOTH SPUR GEAR for the Traxxas 1/16 E-Revo and Slash VXL trucks.
This is a Stock part for:
1/16 Slash 4x4 XL-2.5 (7005)
1/16 E-Revo XL-2.5 (7105)
1/16 E-Revo VXL (7107)
This is an Optional part for:
1/16 Slash 4x4 VXL (7009)
1/16 Summit XL-2.5 (7205)
1/16 Mustang Boss 302 XL-2.5 (7303)
1/16 Mustang Boss 302 VXL (7304)
1/16 Fiesta XL-2.5 (7305)
1/16 Rally VXL (7307)
1/16 Ken Block Fiesta XL-2.5 (7308)
1/16 Ken Block Fiesta VXL (7309)
1/16 Kyle Busch Race Truck (7321)
INCLUDES:
One (1) gear
SPEC:
Outer Diameter: 24.4mm (0.97")
Inner Diameter: 5.5mm (0.22")
Width: 7mm (0.28")
| SKU | 7046R |
| Barcode # | 0020334704689 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 4628R: Differential output yokes (2)countersunk screws (2) screw pin (2)
$9.99
TRAXXAS 2251: Servo case, plastic (top, middle, bottom)/ gaskets/ hardware (for 2250, 2255 servos)
$22.50
TRAXXAS 3737: Turnbuckle, aluminum (red-anodized), camber link, front, 39mm (1)
$12.99
More info