TRAXXAS 3773A: Tires & wheels, assembled, glued
SKU code: 3773A
Make 4 interest-free payments of $15.75 fortnightly and receive your order now.
hese are Black Chrome All-Star Wheels with Anaconda Tires from Traxxas.
This is a Stock part for:
1/10 Rustler VXL (3707)
This is an Optional part for:
1/10 Monster Jam Trucks (3602)
1/10 Stampede 2wd XL-5 (3605)
1/10 Rustler XL-5 (3705)
Features:
- 2.8" All-Star Wheels
- For the Rear
- Black Chrome finish
- Hex Style Mount
- Rubber Tires with Split-X Tread
- Foam Inserts
- Tires with Inserts are mounted on the Wheels and ready install on vehicle
Includes:
Two (2) Wheels with Tires
Specifications:
Outside diameter: 3.93" (100mm)
Width: 1.96" (50mm)
Inside diameter: 2.8" (71mm)
Hex Size: 12mm
| SKU | 3773A |
| Barcode # | 0020334377357 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.024000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 4628R: Differential output yokes (2)countersunk screws (2) screw pin (2)
$9.99
TRAXXAS 2251: Servo case, plastic (top, middle, bottom)/ gaskets/ hardware (for 2250, 2255 servos)
$22.50
TRAXXAS 3737: Turnbuckle, aluminum (red-anodized), camber link, front, 39mm (1)
$12.99
More info