Italeri 3664 Ford Escort Zakspeed Gr.2 1/24 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 3664S
Make 4 interest-free payments of $15.50 fortnightly and receive your order now.
The Ford Escort Mk2, launched in 1975, represented a major evolution of the original Escort Mk1 introduced in 1968. While retaining its proven mechanical reliability, the Mk2 featured a completely redesigned body that reflected the bold styling trends of the 1970s.
Alongside practical road-going versions, Ford introduced sportier variants such as the Escort Sport, which offered a more aggressive exterior design and a distinctly sporty interior. The range was further strengthened by the RS 1800, powered by a 115hp twin-cam engine. This high-performance version became the foundation for the Escort’s successful rally career, achieving significant results in the World Rally Championship.
Between 1977 and 1978, the renowned Zakspeed Team developed and campaigned a dedicated Group 2 racing version of the Escort Mk2, cementing the model’s reputation in international motorsport.
Download Italeri 3664 Ford Escort Zakspeed Gr.2 Manual
Specifications
Type: Classic and modern cars
Period: 1970/1980
Country: United States
SKILL: 2
Model Dim: 16,7 cm
Box Dim: 345 x 242 x 60mm
| SKU | 3664S |
| Barcode # | 8001283036641 |
| Brand | Italeri |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.370m |
| Shipping Cubic | 0.007992000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 24231 Subaru Impreza WRX STi 1/24 Scale Model Sports Car Series No.231
$36.99
More info