Revell 07686 '55 Chevy Indy Pace Car 1:25 Scale Model
SKU code: 07686
Make 4 interest-free payments of $16.75 fortnightly and receive your order now.
For the 39th Indianapolis 500 a red and white convertible of the Chevy Bel Air was used on 30 May 1955. It was powered by the revolutionary V8 smallblock engine with 4.3 liters capacity.
- Multi-piece V8 engine
- Many chrome parts
- Construction manual and authentic decal
License: General Motors Trademarks used under license to Revell GmbH.
| SKU | 07686 |
| Barcode # | 4009803076867 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.006336000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
AMT 1251 1953 Stude baker Starliner USPS Collectible Tin 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $58.49
ICM 35479 Moskvitch-401-420 Saloon, Soviet Passenger Car 1/35 35479
Now $22.49
Italeri 3653 Alfa Romeo Giulietta Spider 1300 1/24 Scale Plastic Model Kit
$64.99
Tamiya 24275 Porsche Carrera GT 1/24 Scale Model Sports Car Series No. 275
Now $52.20
AMT 1398 1966 Buick Skylark Modified Stocker 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $44.09
More info