ICM 72306 Do 215B-5 WWII German Night Fighter 1/72 Scale Model Kit
SKU code: ICM72306
Make 4 interest-free payments of $11.25 fortnightly and receive your order now.
ICM 72306 Do 215B-5, WWII German Night Fighter, 1/72 #72306
Manufacturer: ICM Models (Ukraine)
Scale: 1/72
Material: Plastic
Paint: Unpainted, Unassembled, Kit do not contain paints and glue.
Length of model: 219mm
Description:
Dornier Do 215 - German bomber of the firm Dornier during the Second World War.
He was one of the main Luftwaffe bombers. Produced from 1937 to 1940.
Production of Do 215B-4 began in August 1939, however, not a single machine arrived at foreign customers, they were requisitioned by the Luftwaffe.
Kit includes:
- 99 plastic parts
- decal (sticker)
- 1 frame is made of transparent plastic (cab light)
- scheme for coloring model
- detailed instructions in Russian and English
| SKU | ICM72306 |
| Barcode # | 4823044404476 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.004608000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info