ICM 35363 Pz.Kpfw.VI Ausf.B K?nigstiger with Henschel Turret, 1/35 35363
SKU code: ICM35363
Make 4 interest-free payments of $18.00 fortnightly and receive your order now.
ICM 35363 Pz.Kpfw.VI Ausf.B Königstiger with Henschel Turret, 1/35 #35363
Manufacturer: ICM (Ukraine)
Serial number: 35363
Scale: 1/35
Material: High Quality Plastic
Kit description: Unpainted, Unassembled, Kit do not contain paints and glue
Discription:
Panzerkampfwagen VI Ausf. B "Tiger II", "Tiger II", or "Royal Tiger" - German heavy tank of the final period of the Second World War. Produced in series from March 1944 until the end of the war. Total released 489 tanks.
The Royal Tiger was the most powerful battle tank of World War II.
Features:
- 264 parts
- decal (sticker)
- vinyl tracks
- scheme for coloring model
- detailed instructions in Russian and English
| SKU | ICM35363 |
| Barcode # | 4823044404209 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.008428000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35358 German Self-Propelled Howitzer Wespe "Italian Front" 1/35 Scale Model Military Miniatur
$54.99
Tamiya 35327 Russian BT-7 Model 1937 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.327
Now $62.99
Tamiya 35290 Panzerkampfwagen III Ausf.N 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.290
Now $69.29
Tamiya 35296 Italian Medium Tank Carro Armato M13/40 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.2
$51.99
Academy 13432 German Pz.KPfw.IV Ausf.H Tank 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $20.69
Tamiya 35353 German Assault Tank IV Brummb?r Late Production 1/35 Scale Model Military Miniature Ser
$69.99
More info