HobbyBoss 80207 F-5E Tiger II Fighter 1:72 Scale
SKU code: HB80207
Make 4 interest-free payments of $3.00 fortnightly and receive your order now.
In 1970 Northrop won a competition for an improved International Fighter Aircraft (IFA) to replace the F-5A, with better air-to-air performance against aircraft like the Soviet MiG 21. The resultant aircraft, initially known as F-5A-21, subsequently became the F-5E. The first F-5E flew on 11 August 1972.
| Item No | 80207 |
| Item Name | F-5E Tiger II Fighter |
| Bar Code | 6939319202079 |
| Scale | 1:72 |
| Item Type | Static Kit |
| Model Dimension | Length:205 mm Wingspan: 115mm |
| Total Plastic Parts | 80+ |
| Total Sprues | 3 sprues |
| Camouflage Scheme | 1.Brazilian Air Force 2.USAF 3.Swiss Air Force |
| Released Date | 2011-09 |
| More Features | The kit consists of over 80 parts,includes 4 clear parts |
| SKU | HB80207 |
| Barcode # | 6939319202079 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info