ICM 48061 Spitfire Mk.XI British Fighter Aircraft 1/48 Scale Model Kit
SKU code: ICM48061
Make 4 interest-free payments of $8.00 fortnightly and receive your order now.
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 #48061
Manufacturer: ICM Models (Ukraine)
Scale: 1/48
Material: Plastic
Paint: Unpainted, Unassembled, Kit do not contain paints and glue.
Length of the model: 200mm
Wing span: 235mm
Desciption:
Spitfire Supermarine - English fighter since the Second World War. It is considered one of the best fighters of World War II.
Serial production from the end of 1942, from June 1942 began the alteration of aircraft modification Mk.V last series on the Mk.IX. In service with combat units - from June 1943 (64 squadron). A total of 5656 aircraft were produced in the Mk.IX modification and another 262 vehicles were converted from the Mk.V.
Kit includes:
- 130 plastic parts
- decal (sticker)
- 1 frame is made of transparent plastic (cab light)
- scheme for coloring model
- detailed instructions in Russian and English
| SKU | ICM48061 |
| Barcode # | 4823044400508 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.002700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
ICM 48196 Ki-21-Ia 'Sally' Japanese Heavy Bomber 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $126.00
More info