FMS 800mm Beaver PNP RC Plane Only Red
SKU code: FMS155PRD
Make 4 interest-free payments of $46.25 fortnightly and receive your order now.
Classic Reborn: FMS 800mm Beaver
In the long river of aviation development, the DHC-2 "Beaver" designed by de Havilland Canada stands as a unique and dazzling star.
The Beaver was originally designed to meet the need for transporting small groups of people and cargo in wilderness areas. At the time, Canada's vast and complex terrain—with its expansive wild forests, mountain ranges, and a web of rivers and lakes—urgently required an aircraft capable of operating in harsh environments. In 1946, based on market research and feedback from pilots, de Havilland Canada decided to develop a rugged, multi-purpose aircraft that could take off and land in harsh conditions. Through market studies, they gathered pilots' requirements for the new aircraft's performance. Pilots universally desired a powerful plane with exceptional Short Take-Off and Landing (STOL) capabilities, adaptable to wheeled, skid, or float. Even though engineers warned that such a design would compromise cruise performance, pilots believed that as long as it was faster than dog sleds and could deliver heavy cargo to remote areas, it would succeed!
Once launched, the Beaver became one of the most legendary bush planes of the 20th century, symbolizing wilderness exploration with its outstanding STOL abilities and reliability. Primarily used as a bush plane, it served various purposes: transporting goods and passengers, aerial work (including crop spraying and aerial fertilization), and civil aviation tasks.
FMS has recreated this classic model with an 800mm wingspan, perfectly balancing portability and flight performance. What are you waiting for? Assemble up and start your adventure!
Notes to Buyers
- This is a PNP (Plug-and-Play) airplanes include the ESC, motor, and servos all pre-installed from the factory. A transmitter, receiver, battery, and charger are not included.
- EPO foam can bubble or deform in high heat. To prevent this, avoid leaving foam models in direct sunlight when not in use.
- The RC airplane is perfect for modelers aged 12 and up, and for kids under 12 with parental supervision.
FMS 800mm Beaver PNP Specifications
| Wingspan | 800mm/31.5 Inch |
| Overall Length | 510mm/20 Inch |
| Flying Weight | Around 250g |
| Motor Size | 2315 KV3850 |
| ESC (PNP) | 12A |
| Receiver (PNP) | Purchased Seperatley |
| Servo | Digital 2g×4 pcs |
| Radio | At least 4 channels |
| CG (center of gravity) | 35mm (From Leading Edge) |
| Prop Size | 6*5, 2 blades |
| Recommended Battery | 7.4V 850mAh 25C JST Plug |
| Aileron | Yes |
| Elevator | Yes |
| Rudder | Yes |
| Flaps | No |
| Retracts | No |
| Approx. Flying Duration | 5-8 minutes |
| Minimum Age Recommendation | 14+ |
| Experience Level | Beginner |
| Assembly Time | 3 minutes |
| Wing Load | 28.4g/dm² (0.06oz/in²) |
| Wing Area | 8.8 dm² (136.3 sq.in) |
FMS 800mm Beaver Video
| SKU | FMS155P-VAR |
| Brand | FMS |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.330m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.850m |
| Shipping Cubic | 0.047685000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
E-Flite Apprentice STS 1.5m RTF Basic Smart Trainer with SAFE Mode 1
$640.00
FMS 1300mm PA-18 Super Cub with Reflex V2 Mode 1 RC Plane RTF
$565.00
More info