Base Rock Mold for Landscaping and Scenery
SKU code: WS-C1243
Make 4 interest-free payments of $6.75 fortnightly and receive your order now.
When It's Rocks You Need On Your Layout, Use This Base Rock Mold from Woodland Scenics to Create Your Own. This mold is 10.5" x 5".
Features
Rock faces add realism, texture, and interest to any model layout.
Flexible, reusable, rubber mold with fine details.
Durable and easy to work with.
This mold has 6 individual rock molds of various sizes.
Use individually or group them together to form rock walls and embankments.
Instructions provided.
Specs
Mold Size: 10.5" x 5"
Woodland Product Number: C1243
Includes
One Base Rock Mold
Requirements & Suggestions
Lightweight Hydrocal
Scenic Sprayer
Liquid Soap and Water
| SKU | WS-C1243 |
| Barcode # | 0724771012436 |
| Brand | Woodlands Scenics |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Woodland Scenics Cut Stone Wing Wall HO Scale Cut Stone Retaining Walls (3pc) C1259
$29.00
Woodland Scenics 4oz Bottle of Earth Color Liquid Pigment (Concrete) C1217
$16.98
More info