Arrma ARA330662 Steel Turnbuckle M5x95mm Silver, 2pcs
SKU code: ARA330662
Make 4 interest-free payments of $7.50 fortnightly and receive your order now.
These high-strength Steel Turnbuckles are the perfect replacement part for your ARRMA vehicle
Includes
2 x Steel Turnbuckle M5x95mm (Silver)
Features
- Machined from a high-grade heavy-duty steel material
- Durable silver surface finish adds cool ARRMA looks to your vehicle
- M5 threads at each end, one with a left-hand thread and the other with a right-hand thread, allow for suspension geometry adjustment without removal from the vehicle
- 5mm square section in the center of the turnbuckle for adjustment wrench fit
Compatibility
- 1/7 BIG ROCK 6S 4X4
- 1/7 FIRETEAM 6S 4X4
- 1/8 KRATON 6S 4X4
- 1/8 KRATON 6S EXB 4X4
- 1/8 NOTORIOUS 6S 4X4
- 1/8 OUTCAST 6S 4X4
- 1/8 OUTCAST 6S EXB 4X4
- 1/8 TALION 6S 4X4
- 1/8 TALION 6S EXB 4X4
This part may fit more vehicles, please check your manual.
| SKU | ARA330662 |
| Barcode # | 5052127036320 |
| Brand | Arrma |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000336000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info