AMT 882 1953 Ford Pickup 1:25 Scale Model
SKU code: R2AMT882
Make 4 interest-free payments of $11.50 fortnightly and receive your order now.
The Kats at AMT have done it again, this time with the Trophy Series 1953 Ford Pickup! It’s been BACKDATED TO ITS ORIGINAL 3 IN 1, FIRST ISSUE FORMAT, complete with retro custom wheels, two motors and a wealth of parts for any builder to create a truly unique model!
Scale: 1/25
Skill Level: 2 (ages 10 and up)
Glue assembly, paint required
Build stock, custom or service truck
Optional custom fenders and tailgate
70’s style mag wheels or retro custom spinner caps
2 complete motors: stock Ford flathead and optional Chrysler with choice of intake setups
Factory pad-printed tires
Includes scale welding tanks, tools and jack
Retro Deluxe packaging with vintage illustrations
| SKU | R2AMT882 |
| Barcode # | 0849398005590 |
| Brand | AMT |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.008448000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 24358 Lotus Europa Special 1/24 Scale Model Sports Car Series no.358
$61.99
AMT 1251 1953 Stude baker Starliner USPS Collectible Tin 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $58.49
AMT 1409 1996 Chevrolet C-3500 Dually Pickup Easy Build 1/25 Scale Model Plastic Kit
$49.99
More info