AMT 834 1967 Ford Shelby GT350 Molded Black 1:25 Scale Model Car
SKU code: R2AMT834
Make 4 interest-free payments of $11.50 fortnightly and receive your order now.
Plastic Model Kit from AMT.
Suitable for Ages 10 & Up.
| FEATURES |
Highly detailed plastic pieces molded in black and clear
Super-detailed manufactured from modern tooling
Accurate and authentic motor, interior and chassis parts
Decal sheet with multiple body stripe colored options
Packaged in retro-style packaging
Waterslide decals
Illustrated instructions
| INCLUDES |
One plastic model
| REQUIREMENTS |
Assembly
Hobby knife
Cement for plastics
Paint (Blue, Steel, Black, Flat Black, Interior Color, Body
Color, Silver)
| SPECIFICATIONS |
Scale: 1/25
Skill level: 2
| COMMENTS |
Due to small parts that could cause a choking hazard please keep
away from children 3 years of age and younger
| SKU | R2AMT834 |
| Barcode # | 0849398000199 |
| Brand | AMT |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.004320000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 24358 Lotus Europa Special 1/24 Scale Model Sports Car Series no.358
$61.99
AMT 1251 1953 Stude baker Starliner USPS Collectible Tin 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $58.49
AMT 1409 1996 Chevrolet C-3500 Dually Pickup Easy Build 1/25 Scale Model Plastic Kit
$49.99
More info