Ammo A.MIG-0013 RAL 8000 Gelbbraun Acrylic Paint
SKU code: AMIG0013
Make 4 interest-free payments of $1.19 fortnightly and receive your order now.
RAL 8000 was used by DAK from March 1942 to May 1943 as base color. For the first time, modelers will be able to paint DAK vehicles without complex mixes due to our thorough research. Acrylic - Authentic color formulated for maximum brush & airbrush performance with the Scale Reduction Effect that allow us to obtain the correct colors in model kits. 17ml jar. Water soluble, odorless, and non-toxic. Shake thoroughly before each use. AMMO recommend A.MIG-2000 Acrylic Thinner for thinning. Dries completely in 24 hours.
| SKU | AMIG0013 |
| Barcode # | 8432074000136 |
| Brand | AMMO |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000160000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Vallejo Model Color 70.896 German Camouflage Extra Dark Green acrylic Paint 17ml
$5.50
Vallejo Model Color 70.821 German Camouflage Beige WWII acrylic Paint 17ml
$5.49
More info