Airfix A02339 Willys MB Jeep 1:72 Scale Model Plastic Kit
SKU code: A02339
Make 4 interest-free payments of $6.00 fortnightly and receive your order now.
About the Vehicle:
The Willys Jeep, officially designated Truck, 1/2 ton, 4x4, is the best known of all the American vehicles of the Second World War. Originally intended to be a command and reconnaissance car, it became the most versatile of all vehicles. Able to be armed with machine guns and to tow small artillery pieces, the Jeep was essential to the Allied war effort.
About the Model:
A truck of such strength and ability to multi-task is definitely one of its own kind and a must-have for your Airfix model range. With 2 exciting livery schemes and endless detail to the model, now's your chance to bring a much-loved piece of history home today!
| SKU | A02339 |
| Barcode # | 5014429023392 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.003000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35317 6x4 Truck Krupp Protze (Kfz.70) Personnel Carrier 1/35 Scale Model Military Miniature S
$37.99
Tamiya 35301 Citron Traction 11CV Staff Car 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.301
$33.99
Tamiya 37014 Italian/German 508CM "Coloniale" Staff Car 1/35 Scale Model Tamiya Italeri Series no.14
$55.99
Tamiya 35334 U.S. Utility Truck M151A1 "Vietnam War" 1/35 Scale Model No.335
Now $30.60
I Love Kit 63536 1/35 M1278 Heavy Guns Carrier General Purpose JLTV-GP Joint Light Tactical Vehicle
Now $64.80
Tamiya 35308 British Light Utility Car 10HP 1/35 Scale Military Miniature Series No.308
$39.99
Tamiya 35076 British S.A.S. 'Pink Panther' 1/35 Scale Plastic Model Kit
$18.99
HobbyBoss 82467 Meng Shi 1.5 ton Military Light Utility Vehicle - Parade Version 1/35 Scale Plastic
Now $28.80
More info