Ace Power 11.1V 3S 7000mAh 90C LiPo Battery Soft Case w/ XT90 Connector
SKU code: ACE7000SC903SXT90
Make 4 interest-free payments of $24.75 fortnightly and receive your order now.
Ace Power 11.1V 3S 7000mAh 90C LiPo Battery Soft Case w/ XT90 Connector
Please be aware when selecting Express Shipping LiPo batteries cannot be shipped by air so will be sent the fastest possible way by road!
| Specifications | ||
|---|---|---|
| Length | 115mm | |
| Width | 45mm | |
| Height | 33mm | |
| Weight | 395g | |
| Case Type | Soft Case | |
| Plug Type | XT90 | |
| Application | Air/Boat/Car | |
| Capacity | 7000mAh | |
| C Rating | 90C | |
| Cells | 3S | |
| Voltage | 11.1V | |
| SKU | ACE7000SC903SXT90 |
| Barcode # | 6836575860088 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001512000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Ace Power 11.1V 3S 1300mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ Deans Connector
$27.99
Ace Power 3S 11.1v 5000mAh 50C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$69.99
Gens Ace 11.1V 3S 450mAh 45C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$28.99
Spektrum 1300mah 3S 11.1v 30C Smart LiPo Battery with IC3 Connector
$72.99
Ace Power 3S 11.1v 1500mAh 40C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$29.99
More info