7.2v 3600Mah NiMH Battery Tamiya Connector
SKU code: TRC-3600
Make 4 interest-free payments of $7.25 fortnightly and receive your order now.
Tornado RC 7.2v 3600mah RC BATTERY PACK
Specs
- Battery Type: Nickel Metal Hydride (NiMH)
- Length: 5.38" (132mm)
- Height: 0.94" (24mm)
- Width: 1.77" (46mm)
- Weight: 0.31kg
- Plug Type: Standard Tamiya
- Capacity: 3600mAh
- Cell Configuration: 6-Cell
- Voltage: 7.2V
- Amp Rating: 3.6 amps
| SKU | TRC-3600 |
| Barcode # | 9316201602235 |
| Brand | Tornado RC |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001280000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Eneloop AA NiMH 7.2V 2000mAh RC Hobby Pyramid Battery Pack w/ CE-E Connector (6/BK-3MCCE PYR-E)
$61.99
Master Instruments Eneloop FLT-JR 5-cell 6V 800Mah NiMh Receiver RX Battery Pack
$49.99
Rechargeable Battery AAA Micro 800mAh Panasonic Eneloop NiMH Ready to Use BK-4MCCE (4 Classic Batter
$25.99
TRAXXAS 2941X: Battery, Series 3 Power Cell, 3300mAh (NiMH, 7-C hump, 8.4V)
$91.99
Ni-MH Eneloop Receiver 5cell Flat 6V 2000mAh JR, Hitec and Fuataba Connector
$52.99
More info