Tamiya 77525 British Battleship King George V 1:700 Scale Waterline Series
SKU code: 77525-000
Make 4 interest-free payments of $6.75 fortnightly and receive your order now.
This is an assembly kit of the King George V, a 35,000 ton battleship completed in October 1940. She took part in the sinking of the German battleship Bismarck with the HMS Rodney in May 1941, and was active in the Pacific during the latter half of the war, including bombarding Japan's home islands. The model depicts the ship as she appeared during these operations against Japan, with additional radar and anti-aircraft armament. The funnel, bridge, and deck areas all feature realistic details.
●Completed Length: 322mm
| SKU | 77525-000 |
| Barcode # | 4950344999637 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.003840000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31213 Japanese Aircraft Carrier Shokaku 1/700 Scale Plastic Model Kit
Now $42.29
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
Now $45.00
ForeArt 1001 Schnellboot S-38/1942 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $148.49
Tamiya 78025 Japanese Battleship Yamato 1/350 Scale Ship Series no.25 78025
$389.99
Tamiya 78020 Japanese Navy Destroyer Yukikaze 1/350 Scale Model Ship Series No.20
$99.99
Tamiya 78013 Bismarck German Battleship 1/350 Scale Plastic Model Kit
$91.99
HobbyBoss 82505 USS Arthur W. Radford DD-968 Spruance-Class Destroyer 1/1250 Scale Plastic Model Kit
Now $9.89
More info