Tamiya 24065 Porsche 959 1:24th Scale Model
SKU code: 24065-000
Make 4 interest-free payments of $8.75 fortnightly and receive your order now.
1/24 Sports Car Series no.65
Porsche 959
Item No: 24065
.jpg)
Length: 177mm. Image shows assembled and painted kit.
| About the Model ★This is a 1/24 scale plastic model assembly kit depicting the 959, the 4WD super sports car announced by Porsche at the 1983 International Motor Show Germany in Frankfurt. ★The dynamic form of the car is captured artfully by the model. ★Features detailed depictions of the 6-cylinder boxer engine, double wishbone suspension and more. Engine hood can be opened after completion. ★A busy interior includes bucket seats, pedals and much more. ★Solid synthetic rubber tires give an extra level of detail. |
| SKU | 24065-000 |
| Barcode # | 4950344992140 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.008448000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ICM 24051 Model A Standard Phaeton (1930s) 1/24 Scale Plastic Model Kit
$79.99
Hasegawa 20669 Nissan Skyline 2000GT-R (KPGC110) "Custom Version" 1/24 Scale Plastic Model Kit
$50.99
More info