SX108 Micro Gear Servo SPMSSX108
Spektrum SPMSSX108
SKU code: SPMSSX108
Make 4 interest-free payments of $6.75 fortnightly and receive your order now.
The SX108 is purpose built for steering micro and mini models and is a great servo for utility functions like 2 – Speed transmissions and Dig. With its durable design combined with dual bearing output support, metal-gear durability, smooth coreless motor operation, an impressive 41.8 oz-in torque rating, the SX108 is the perfect mighty micro servo for your small scale vehicles.
- 20T Spline, Micro Servo
- Full metal gear drive train
- Includes additional 4 inch extension
- 41.8oz-in torque rating @6v
- 0.08 sec/60° speed @6v
Product Specifications
| Product Height | 0.87" (22 mm) |
| Servo Type | Digital |
| Servo Size Category | Mini and Micro |
| Torque | 34.9oz/in @ 4.8V, 41.8ozin @ 6V |
| Product Width | 0.49" (12 mm) |
| Maximum Servo Speed | 0.050-0.099 sec |
| Product Length | 0.89" (23 mm) |
| Max Servo Torque | 40-99 oz-in |
| Product Weight | 0.35oz (10g) |
| SKU | SPMSSX108 |
| Barcode # | 0605482167267 |
| Brand | Spektrum |
| Shipping Weight | 0.0600kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000216000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Hitec HS-645MG High Torque Metal Gear 24T Analog Sport Servo
Now $61.19
Hitec D485HW Wide Voltage HD Resin Gear 25T Digital Sport Servo
Now $60.29
Savox SC1258TGP - Standard Size 12kg Coreless Digital Servo w/ Soft Start
Now $101.69
Hitec HS-430BH Deluxe Ball Bearing Resin Gear 24T Analog Sport Servo
Now $31.49
Savox SH0255MGP - Micro 3.9kg Digital MG Servo w/ Soft Start
Now $30.59
More info