Revell 84 Leather Brown Matt Enamel Paint RAL 8027 14ml
SKU code: 32184
Make 4 interest-free payments of $2.00 fortnightly and receive your order now.
"Revell Color' is a synthetic resin enamel paint that does not damage the outer surface of plastic models.
Many other materials can also be painted with the 14 ml tin preferred by many DIY enthusiasts.
All shades - except signal colours - can be mixed together and can be diluted with 'Revell Color Mix'.
Thus the paint can be applied not only with brushes, but also with a spray gun.
For cleaning use 'Revell Painta Clean' for brushes and 'Revell Airbrush Clean' for the spray gun.
It is possible to apply another colour or coat of paint after only 4 – 6 hours. The paint is completely dry after 24 hours."
| SKU | 32184 |
| Barcode # | 0000420218276 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000384000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya X32 Titanium Silver Enamel Paint 10ml Glass Jar 80032
Now $4.49
More info