Revell 4423 1969 Chevy Nova Yenko Scale: 1:25 Scale Model
SKU code: 14423
Make 4 interest-free payments of $12.50 fortnightly and receive your order now.
Revell 1969 Chevy Nova Yenko Scale: 1:25 #4423
In 1957, Don Yenko started selling aftermarket performance car parts at the dealership started by his father in Canonsburg, Pennsylvania. Scale 1/25. 111 parts. 19,1 cm length. Suitable from 14 years.
In 1957, Don Yenko started selling aftermarket performance car parts at the dealership started by his father in Canonsburg, Pennsylvania. In the 60s, this was expanded to selling fully modified cars with the SYC (Yenko Super Car) name on the hood. In 1969, Yenko ordered COPO Novas with factory installed 427 cubic inch engines. Yenko then added other modifications to make it a SYC. - Opening hood and 427 cubic inch engine - Separate door handles and wipers - Detailed suspension and exhaust system - Molded in white and clear with chrome plated parts and soft black tires
| SKU | 14423 |
| Barcode # | 0031445044236 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.004752000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ICM 24050 Model A Standard Phaeton Soft Stop, 1930's 1/24 Scale Plastic Model Kit
Now $74.69
Tamiya 24367 Nissan Fairlady 240Z Street-Custom 1/24 Scale Plastic Model Kit
Now $62.99
Academy 15122 Joe's Power Plus Service Station 1/24 Scale Plastic Model Kit
Now $77.39
Tamiya 24210 Nissan Skyline Gt-R V-Spec (R34) 1/24 Scale Model
Now $29.69
AMT 1374 1960 Chevrolet Corvette 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $46.80
DDA Collectibles 1/24 Scale XY Ford UTE Slammed 351 Engine w/ Standard Bonnet Plastic Model Kit
Now $62.99
Revell 23152 Build 'n Race Mercedes AMG GT R 1/43 Scale Plastic Toy
Now $26.99
More info