Phoenix Model Ryan STA RC Plane, 15cc ARF, PHRYAN-15CC - PH122
SKU code: PHN-PH122
Make 4 interest-free payments of $156.00 fortnightly and receive your order now.
Phoenix Model Ryan STA RC Plane, 15cc ARF, PHRYAN-15CC - PH122
Whether you install glow, gasoline or electric power, you can count on the Ryan STA ARF to deliver an impressive flying experience. Rolls, loops, inverted flight – the Ryan STA can do them all with equal ease. Includes a high-quality factory-covered trim scheme, a removable top hatch, a lightweight fibreglass cowl, a bolt-on two-piece wing and a high-quality hardware package.
Features
- Designed for glow, gasoline or electric power.
- Covered in highquality film.
- Removable top hatch for easy radio gear and LiPo battery installation.
- Wings feature NACA airfoils for added stability.
- Scale outline is enhanced by a lightweight fiberglass cowl.
- Bolton twopiece wing for easy transport and setup.
- Comes with a plastic spinner.
- Highquality hardware package included.
Specs
| Wingspan | 70.8 in (1800 mm) |
| Weight | 147-152 oz (4100-4300 g) |
| Length | 53.3 in (1355 mm) |
| Wing Area | 790 in² (51 dm²) |
| Wing Loading | 26.2 oz/ft² (80 g/dm²) |
| Construction | Balsa and ply |
| Wing | Bolt-on two-piece, NACA airfoil, aluminum wing tube |
| Covering | High quality heat shrink covering |
| Cowl | Fiberglass |
| Requirements | 6+ channel radio w/5 high-torque servos, .61-.91 2-stroke or .91 4-stroke glow or 15-20 cc gasoline engine or Dualsky GA1500 outrunner brushless motor, 60-100A brushless ESC, 22.2-37V (6s) 4000-5500mAh LiPo battery & charger, 4.8-6V 2000mAh NiMH Rx battery and Propeller. |
| SKU | PHN-PH122 |
| Brand | Phoenix Models |
| Shipping Weight | 6.0000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 1.160m |
| Shipping Cubic | 0.012064000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info