ICM 72174 MiG-25 RBF Soviet Reconnaissance Plane 1/72 Scale Model Kit
SKU code: ICM72174
Make 4 interest-free payments of $11.25 fortnightly and receive your order now.
ICM 72174 MIG-25 RBF, Soviet Reconnaissance Plane, 1/72 #72174
Manufacturer: ICM Models (Ukraine)
Scale: 1/72
Material: Plastic
Paint: Unpainted, Unassembled, Kit do not contain paints and glue.
Length of model: 298mm
Description:
In 1981, the MiG-25RBK aircraft were put on modernization. The RT-Kyb-3M reconnaissance station was replaced with a more effective Shar-25 detailed electronic reconnaissance station, in addition to which the new generation of avionics were used. Panoramic AFAs were installed. The modernized aircraft was called the MiG-25RBF.
It was created in 1980, passed state tests in 1981. According to the MiG-25RBF type, previously released MiG-25RBK aircraft were developed.
Kit includes:
- 5 frames with details
- decal (sticker)
- the frame is made of transparent plastic
- scheme for coloring model
- step by step assembly instructions
| SKU | ICM72174 |
| Barcode # | 4823044405695 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.005376000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 61117 Messerschmitt Bf109 G-6 1/48 Scale Aircraft Series no.117
$63.99
ICM 48312 Bristol Beaufort Mk.I WWII British dominions Air Force 1/48 Scale Plastic Model Kit
$127.99
Academy 12487 PBY-5A "Black Cat" w/ Aus Decals 1/72 Scale Plastic Model Kit
$43.99
Academy 12626 USN F-14A VF-84 "Jolly Rogers" 1/144 Scale Plastic Model Kit
$18.99
Tamiya 61113 Ilyushin Il-2 Shturmovik 1/48 Scale Aircraft Series No.113
$79.99
Academy 12533 USAAF B-17E Flying Fortress "Pacific Theater" 1/72 Scale Plastic Model Kit
$65.99
More info