HobbyBoss P-47D 80257 Thunderbolt 1:72 Scale Model
SKU code: HB80257
Make 4 interest-free payments of $3.00 fortnightly and receive your order now.
|
||
The last P-47D-5RE, serial 4-8702, was taken from the assembly line and modified by cutting down the razorback spine and fitting a bubble canopy in place of the original framed version. The new canopy had full 360 degree vision and a new flat armored windscreen. the fist production version of the bubbletop Thunderbolt was designated P-47D-25-RE.
Details
| Item No | 80257 | |
| Item Name | P-47D Thunderbolt | |
| Bar Code | 6939319202574 | |
| Scale | 1:72 | |
| Item Type | Static kit | |
| Model Brief | Length: 154mm Wingspan: 173mm Height: 61mm | |
| Total Parts | 39pcs | |
| Total Sprues | 3pcs | |
| Camouflage Scheme | “Big Ass Bird” of 531 Fighter Wing, 406 Fighter Group, 527 Fighter squadron, 86 Fighter Group. |
| SKU | HB80257 |
| Barcode # | 6939319202574 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.004712000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Academy 12356 USMC F-4J Phantom II "VMFA-333 Fighting Shamrocks" 1/48 Scale Plastic Model Kit
$93.99
Tamiya 60793 Lockheed Martin F-35B Lightning II 1/72 Scale Plastic Model Kit
$65.00
Tamiya 60320 Supermarine Spitfire Mk.VIII 1/32 Scale Plastic Model Kit
$194.99
More info