HobbyBoss 80268 F/A-18 A Hornet 1/72 Scale Plastic Model Kit
SKU code: HB80268
Make 4 interest-free payments of $6.25 fortnightly and receive your order now.
Build the iconic F/A-18A Hornet with this detailed 1/72 scale plastic model kit from HobbyBoss. Perfect for hobbyists who want a realistic modern jet fighter in a manageable size.
Features
- Detailed 1/72 scale replica of the F/A-18A Hornet
- Includes fuselage, wings, landing gear, and clear canopy
- Ideal for modern military aircraft collections or display
- Great for painting modern camo and carrier markings
This kit captures the sleek lines and versatile design of the Hornet, providing a satisfying build and an impressive display piece for any aviation enthusiast.
| SKU | HB80268 |
| Barcode # | 6939319202680 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.004224000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 02850 British Supermarine 'Grievance' F.MK.14 1/48 Scale Plastic Model Kit
$42.00
Airfix A04105A de Havilland Chipmunk T.10/T.20 1:48 Scale Plastic Model Kit
$41.99
Tamiya 61044 North American F-51D Mustang? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.44
$31.99
More info