Hobby Boss 80144 1/35 German Krupp Traktor
SKU code: HB80144
Make 4 interest-free payments of $8.00 fortnightly and receive your order now.
Prevented by the Treaty of Versailles from possessing or manufacturing tanks or similarly designed armoured fighting vehicles, Germany skirted the treaty restrictions by producing 15 tank hulls without superstructures, turrets or armament. To spread production experience as far as possible, five companies had been selected in 1933 to produce three vehicles each. The official designation “Landwirtschaftlicher Schlepper”, helped disguise the fact that any type of tracked armoured vehicle was being manufactured.
Designed as a training vehicle, the turretless Krupp Traktor was not intended for combat. In the Spring of 1934, it was issued to the first two Panzer regiments, Kraftfahrlehrkommando Zossen und Ohrdruf to give the troops their first experience of driving a fully-tracked armoured vehicle. Krupp-Gruson-werk was awarded a contract to overhaul these 1.Serie/La.S. chassic and convert them into training vehicles by adding a rail.
| SKU | HB80144 |
| Barcode # | 6939319201447 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.004800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35365 U.S. Airborne Tank M551 Sheridan (Vietnam War) 1/35 Scale Model Military Miniature Seri
Now $70.20
ICM 35113 Krankenpanzerwagen Sd.Kfz.251/8 Ausf.A 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $80.10
ForeArt 2001 Scimitar Mk2 CVR (T) 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $26.99
Academy 13266 M113A1 Armoured Personnel Carrier 1/35 Scale Model
Now $53.99
HobbyBoss 84810 Russian KV-1(model 1941)KV small turret tank 1/48 Scale
Now $22.05
More info