DDA Collectibles Holden VL Calais 1/24 Plastic Model Kit - DDA707K
SKU code: DDA707K
Make 4 interest-free payments of $17.50 fortnightly and receive your order now.
DDA Collectibles 1/24 scale VL Calais plastic model kit is part of their popular range celebrating iconic Australian muscle cars and motorsport legends.
Plastic Model Kit Features:
- Screw and glue together assembly
- Easy to follow instruction manual with diagrams
- Approximately 120 pieces plus decals
- Sealed body, moulded in white
- Detailed 5.0L V8 engine
- Soft tyres with factory wheels
- Detailed interior
- Intermediate skill level, recommended for 14+
- Recreate a favourite car, or make your own origina!
- Paints not included
- Accessories available to modify this model - sold separately
| SKU | DDA707K |
| Barcode # | 0781005095481 |
| Brand | DDA |
| Shipping Weight | 1.3000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.007854000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 24366 Mercedes-Benz 300 SL "Full-View" 1/24 Scale Plastic Model Kit
$71.99
Italeri 3653 Alfa Romeo Giulietta Spider 1300 1/24 Scale Plastic Model Kit
$64.99
Tamiya 24108 Mitsubishi GTO Twin Turbo 1/24 Model Sports Car Series no.108
Now $28.79
AMT 1200 1964 Olds Cutlass F-85 Convertible 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
More info