DDA Collectables VL Walkinshaw 1/24 Plastic Model Kit
SKU code: DDA708K
Make 4 interest-free payments of $17.50 fortnightly and receive your order now.
This 1:24 scale VL Walkinshaw plastic model kit features screw and glue assembly with approximately 120 parts plus decals.
The body is sealed and moulded in white. It includes a detailed 5.0L HSV 5000i V8 engine, detailed interior, soft tyres with factory-style rims, and a modified body with signature rear spoiler.
The kit comes with an illustrated instruction manual and is rated intermediate skill level, recommended for ages 14 and up. Paint is not included. Accessories for further modification are available separately.
DDA 1/24 Model Kits are packaged in a 30cm x 25cm x 9cm presentation box with hinged lid, designed to display your completed model. Includes metal axles, decals and instructions.
| SKU | DDA708K |
| Barcode # | 0781005095498 |
| Brand | DDA |
| Shipping Weight | 1.3000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.007854000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 24366 Mercedes-Benz 300 SL "Full-View" 1/24 Scale Plastic Model Kit
$71.99
Italeri 3653 Alfa Romeo Giulietta Spider 1300 1/24 Scale Plastic Model Kit
$64.99
Tamiya 24108 Mitsubishi GTO Twin Turbo 1/24 Model Sports Car Series no.108
Now $28.79
AMT 1200 1964 Olds Cutlass F-85 Convertible 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
More info