AMT 1062 Mack Cruise-Liner Semi Truck 1/25 Scale Model
SKU code: R2AMT1062
Make 4 interest-free payments of $16.75 fortnightly and receive your order now.
AMT’s Semi Tractor and Trailer series has maintained a strong following of modelers for well over four decades. Every time one of these super-detailed replica kits is reintroduced, trucking enthusiasts are ready and waiting. AMT’s classic Mack Cruiseliner kit is no different, it’s back by popular demand! Featuring over 280 detailed parts, a special expanded decal sheet and Retro Deluxe™ packaging, this kit will be truckin’ on out, straight to modelers’ workbenches!
KIT FEATURES
BACK BY POPULAR DEMAND!
Go Trucking in Style with AMT’s Mack Cruiseliner!
• 1/25 Scale
• Skill 3, paint and cement required
• Over 280 parts
• Molded in white
• Tilting cab
• Vinyl truck tires
• Expanded decal sheet
• Retro Deluxe™ packaging
| SKU | R2AMT1062 |
| Barcode # | 0849398017371 |
| Brand | AMT |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.027000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
AMT 1375 Peterbilt 352 Pacemaker COE Coors Beer 1/25 Scale Model Plastic Kit
$105.00
AMT 1337 Classic Peterbilt 377 A/E Tractor 1/24 Scale Plastic Model Kit
$157.99
ICM 35101 German Armored Personnel Carrier Sd.Kfz.251 / 1 Ausf.A, WW II 1/35 35101
$60.99
More info