Airfix A06108 de Havilland Vampire FB.5/FB.9 1/48 Scale Model Plastic Kit
SKU code: A06108
Make 4 interest-free payments of $16.00 fortnightly and receive your order now.
Although historically in the shadow of the Gloster Meteor, the de Havilland Vampire may have been the second jet fighter to enter Royal Air Force service, but was a hugely significant aircraft in its own right.
The first RAF aircraft capable of exceeding 500mph, the Vampire was also the first single-engined jet-powered aircraft to cross the Atlantic Ocean, marking it as one of the most important of the world's early jets.
The FB.5 fighter bomber was the most important variant of the aircraft with 1123 aircraft built and 930 seeing service with the Royal Air Force - those destined for service overseas were designated FB.9 and had cockpit air conditioning.
What's Inside
Plastic model kit, instruction sheet, paint layout sheet and decals.
Specifications
Item Length - Without Packaging: 19.52cm
Item Height - Without Packaging: 5.6cm
Item Width - Without Packaging: 25cm
How many pieces will be found in the box opened by the customer?: 124
Item Scale: 1:48
License line: BAE SYSTEMS is a registered trade mark of BAE Systems plc.
Contents (what's in the box): Plastic model kit, instruction sheet, paint layout sheet and decals.
Finish: Plastic
Number of Scheme options: 3
Skill Level: 2
Flying Hours: 3
Wingspan: 250mm
| SKU | A06108 |
| Barcode # | 5063129001476 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.005586000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 02850 British Supermarine 'Grievance' F.MK.14 1/48 Scale Plastic Model Kit
$42.00
Airfix A04105A de Havilland Chipmunk T.10/T.20 1:48 Scale Plastic Model Kit
$41.99
Tamiya 61044 North American F-51D Mustang? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.44
$31.99
More info