Airfix A05123 Folland Gnat T.1 1/48 Scale Plastic Model Kit
SKU code: A05123
Make 4 interest-free payments of $13.75 fortnightly and receive your order now.
The Folland Gnat was a small, swept-wing British subsonic jet trainer and light fighter developed by Folland for the RAF, and flown extensively by the Indian Air Force. Its design allowed construction without specialised tools by countries that were not highly industrialised. Although never used as a fighter by the RAF, the Gnat T.1 trainer was widely used.
What's Inside
- Plastic model kit
- instruction sheet
- paint layout sheet
- decals
Specifications
Item Length: 23cm
Item Width: 15.3cm
How many pieces: 96
Item Scale: 1:48 Scale
License line: BAE SYSTEMS is a registered trademark of BAE Systems plc.
Contents: Plastic model kit, instruction sheet, paint layout sheet and decals.
Finish: Plastic
Number of Scheme options: 2
Skill Level: 2
Flying Hours: 2
Wingspan: 153mm
| SKU | A05123 |
| Barcode # | 5014429051234 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.005586000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info