Airfix A04021A Bristol Beaufort Mk.IA 1/72 Scale Plastic Model Kit
SKU code: A04021A
Make 4 interest-free payments of $12.25 fortnightly and receive your order now.
RAF Beaufort crews were tasked with flying some of the most dangerous attack missions of the Second World War, with their aircraft often flying into a hail of enemy defensive fire. The Mk.IA variant was based on its predecessor but benefitted from increased strengthening and the addition of a Bristol B1 MK.V turret.
Airfix A04021A Bristol Beaufort Mk.IA 1/72 Scale Plastic Model Kit Manual
What's Inside
Plastic kit, instruction sheet, paint guide and decal sheet.
Specifications
Item Length: 18.6cm
Item Height: 6.08cm
Item Width: 24.4cm
How many pieces? 159
Item Scale: 1:72 Scale
Contents: Plastic kit, instruction sheet, paint guide and decal sheet.
Finish: Plastic
Number of Scheme options: 2
Skill Level: 2
Flying Hours: 2
Wingspan: 244mm
| SKU | A04021A |
| Barcode # | 5063129028725 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.5300kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.004536000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info