Ace Power 14.8v Lipo Battery 4S 1300mah 30C Deans T Connector
SKU code: ACE1300SC304DEAN
Make 4 interest-free payments of $6.13 fortnightly and receive your order now.
Ace Power 14.8v Lipo Battery 4S 1300mah 30C Deans T Connector
| Length | 75mm | |
| Width | 32mm | |
| Height | 28mm | |
| Weight | 109gram | |
| Case type | Soft case | |
| Plug type | Deans T | |
| Application | Air/Boat/Heli/Car | |
| Capacity | 1300mah | |
| C Rating | 30c | |
| Cells | 4S | |
| Voltage | 14.8v |
| SKU | ACE1300SC304DEAN |
| Barcode # | 6925780580471 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000288000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Spektrum 14.8V 4S 2200mAh 50C Smart G2 LiPo Battery: IC3 SPMX224S50
$130.00
Dualsky 4S 14.8V 480mAh 150C LiPo Battery w/ XT60 Connector DSBXP04804ULT
$41.99
Dualsky 4S 14.8v 900mAh 120C Soft Case Ultra LiPo Battery w/ XT60 Connector
$59.99
NXE 4S 14.8v 1800mAh 200C Soft Case LiPo Battery w/ XT60 Connector
$79.99
SMC HCL-HP 4S 14.8v 3400mAh 80C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$71.99
Ace Power 14.8V 4S 4200mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
$87.99
More info