VRX BF-4 Brushed Rock Crawler RTR RH1047
SKU code: RH-1047
Make 4 interest-free payments of $72.25 fortnightly and receive your order now.
Included
x1 7.2V 1800mAh Ni-MH battery
x1 Wall charger
x1 2.4GHz radio/transmitter
x1 Spare wheel
Needed to complete
x8 AA batteries for transmitter
Features
- Front & rear straight axle
- Trailing link suspension for max articulation
- Telescopic sliding universal centre driveshafts
- Front CVA steering universal driveshafts
- Centre compact 3-gear high torque transmission
- Front, centre & rear gear dfferentials
- Metal output, crown & diff gears
- Oil filled adjustable shock absorbers
- 3mm-thick aluminium front & rear bumper brackets
- Moulded bumpers & roll cage w/ tray
- Moulded rear view mirror, lights (without LEDs), mudguards
- Headlights for option
| Specifications | ||
|---|---|---|
| Length | 560mm | |
| Width | 305mm | |
| Height | 287mm | |
| Wheelbase | 340mm | |
| Tyres | Φ135x55mm | |
| Gear ratio | 18.1:1 | |
| SKU | RH-1047 |
| Barcode # | 2000000009056 |
| Brand | VRX |
| Shipping Weight | 5.4000kg |
| Shipping Width | 0.370m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.640m |
| Shipping Cubic | 0.075776000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya The Classic Grasshopper 2WD 1/10th Scale Electric Off Road RC Buggy Kit 58346
$129.99
More info