TRAXXAS 6856X: Alum/Aluminum 17-mm/17mm Wheel Hubs (4) Blue
SKU code: 6856X
Make 4 interest-free payments of $17.00 fortnightly and receive your order now.
This is a 17mm Short Wheel Hub Set from Traxxas.
This is an Optional part for:
- 1/10 Stampede 4x4 VXL (6708)
- 1/10 Slash 4x4 Platinum (6804)
- 1/10 Slash 4x4 Ultimate (6807)
- 1/10 Slash 4x4 VXL (6808)
- Hoss™ 4X4 VXL
Features:
- Short Wheel Hubs Splined
- Wheel Nuts Splined
- Hubs and Wheel Nuts constructed of Aluminum
- Anodized Blue in color
- Steel Hub Retainers and Axle Pins
- Allows the use of wheels with 17mm hex
- Complete Set to fully outfit one vehicle.
- 5mm Wrench
Includes:
Four (4) Wheel Hubs
Four (4) Wheel Nuts
Four (4) Hub Retainers
Four (4) Axle Pins
One (1) 5mm Wrench
Specifications:
Wheel Hubs, Splined: 17mm
Wheel Nuts, Splined, 17mm
Hub Retainer 4mm x 0.7mm
Wrench: 5mm
| SKU | 6856X |
| Barcode # | 0020334685698 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 5886A: Wheels, SCT Split-Spoke, black, blue beadlock style, dual profile (2.2" outer, 3.0" i
$19.99
TRAXXAS 5186A: Wheels, aluminum (blue-anodized) (2)/ 5x8mm ball bearings (4)/ axles (2)/ rubber tire
$39.99
More info