Traxxas 5868X: Wheels, SCT black, orange beadlock style, dual profile (2.2" outer, 3.0" inner) (4WD f/r, 2WD rear) (2)
SKU code: 5868X
Make 4 interest-free payments of $5.50 fortnightly and receive your order now.
Traxxas 5868X: Wheels, SCT black, orange beadlock style, dual profile (2.2" outer, 3.0" inner) (4WD f/r, 2WD rear) (2)
Pair of 5-spoke black SCT wheels with orange beadlock-style trim feature a dual-profile design with a 2.2" outer diameter and 3.0" inner diameter. Fits 12 mm hex, 4WD front or rear, 2WD rear only.
Replacement part for these models:
- Nitro Slash
- Slash VXL
- Slash
Accessory part for these models:
- Ford® F-150 Raptor
- Slash 2WD Unassembled Kit
- Slash 4X4 VXL
- Slash 4X4
- Slash VXL
Vehicle models vary! .. We DO NOT guarantee this will fit the vehicle specified in this listing!!
Verify that this item is appropriate for your vehicle. Consult your manual or vehicle manufacturer. Verify vehicle fit-ment before purchase.
| SKU | 5868X |
| Barcode # | 0020334586896 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.002352000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 1985: PTFE-coated washers, 5x8x0.5mm (20) (use with ball bearings)
$9.99
TRAXXAS 1664T: Shock shafts, hardened steel, titanium nitride coated (long) (2)
$19.99
TRAXXAS 5872A: Wheels, SCT satin chrome, red beadlock style, dual profile
$15.99
More info