Tamiya 35322 Israeli Tank M1 Super Sherman 1/35 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 35322-000
Make 4 interest-free payments of $12.50 fortnightly and receive your order now.
Tamiya 35322 Israeli M1 Super Sherman 1/35 Scale Model Kit captures one of the Israeli Defense Forces’ most important early tanks in impressive detail.
Following Israel’s independence in 1948, the M4 Sherman became a key part of the IDF’s armoured forces. In the mid-1950s, Israel acquired M4A1 Shermans armed with the 76.2mm M1 gun to counter enemy T-34-85 tanks. These upgraded vehicles became known as the M1 Super Sherman, distinguishing them from earlier 75mm-armed versions. They saw combat during the Suez Crisis in 1956 and remained in service into the 1970s.
This 1/35 scale plastic model kit accurately recreates the late-type M1 Super Sherman, featuring its distinctive curved cast hull, 76mm main gun, muzzle brake, and one-piece loader’s hatch. Tamiya has based the model on close study of a real museum vehicle, delivering an authentic and highly buildable replica.
Features
- 1/35 scale plastic model assembly kit
- Approximate finished size: 210mm long, 75mm wide
- Accurate late-type M1 Super Sherman details
- Realistic VVSS suspension and T54E1 tracks
- Includes commander and loader figures
- Includes 3 marking options
| SKU | 35322-000 |
| Barcode # | 4950344082773 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.6500kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.007866000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ICM 35360 Bergepanther with Pz.Kpfw.IV Turret 1/35 Scale Plastic Model Kit
$75.99
ForeArt 2006 M142 "HIMARS" High Mobility Artillery Rocket System 1/72 Scale Plastic Model Kit
$40.99
ForeArt 2002 M109A7 Paladin Self-Propelled Howitzer 1/72 Scale Plastic Model Kit
$42.99
Tamiya 35365 U.S. Airborne Tank M551 Sheridan (Vietnam War) 1/35 Scale Model Military Miniature Seri
$78.00
More info