Tamiya 31211 Taiho Japanese Aircraft Carrier 1:700 Scale Water Line Series
SKU code: 31211-000
Make 4 interest-free payments of $9.50 fortnightly and receive your order now.
|
1/700 Water Line Series
Length: 369mm. Image shows assembled and painted kit. |
| This is an assembly kit of the Taiho, an aircraft carrier which was completed in March 1944, near the end of WWII. Built with a new design philosophy, she was expected to be a mainstay of Japan's Mobile Fleet, but was sunk by submarine attack just 3 months into her service life. Distinctive features of the ship such as the armored flight deck and enclosed bow have been accurately reproduced. The bridge and anti-aircraft armament are also sharply rendered. Modellers can choose to depict the ship's mast in either cruising or battle stations position and the elevators can be assembled in either up or down position as well. Kit includes parts to depict Mitsubishi A6M5 fighters and Nakajima B6N torpedo bombers. |
| SKU | 31211-000 |
| Barcode # | 4950344999088 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.003600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Academy 14109 German Battleship Bismarck 1/350 Scale Plastic Model Kit
$93.99
Tamiya 31615 British Battleship Prince of Wales Battle of Malaya 1/700 Scale Model Water Line Series
$37.99
ForeArt 3002 HMS Coventry Type 42 Guided Missile Destroyer 1/350 Scale Plastic Model Kit
$85.99
Tamiya 77525 British Battleship King George V 1/700 Scale Waterline Series
$26.99
More info
.jpg)